6 błędów, których należy unikać na rozmowie o pracę!

Dokumenty aplikacyjne to pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą. Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę o pracę w Żywcu, to oznacza, że Twoja kandydatura jest na poważnie rozpatrywana. Rozmowa kwalifikacyjna może być ciekawa i przebiegać w przyjemnej atmosferze, ale niestety nadal większość kandydatów raczej opisuje spotkanie z rekruterem jako stresujące. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że nie będziesz się tak mocno denerwował.

Czego zatem absolutnie unikać podczas rekrutacji? Oto istotne kwestie:

1. Spóźnianie się
Punktualność to podstawa, a na rozmowę o pracę nie wypada się spóźnić ani przyjść też dużo za wcześnie. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, lepiej wcześniej sięgnąć po rozkład komunikacji miejskiej lub sprawdzić, gdzie można zaparkować.

2. Niestosowny ubiór
Nie zawsze podczas rekrutacji niezbędny jest garnitur lub elegancki kostium. Taki strój na pewno sprawdza się u kandydatów do pracy w Żywcu w kancelarii prawnej czy w ratuszu. Jeśli jednak starasz się o mniej znaczącą posadę, to oficjalny ubiór jest zbędny, a casualowy styl jak najbardziej się sprawdzi.

3. Kłamstwo
Osoby, które zostaną przyłapane na ubarwianiu historii swoich osiągnięć, całkowicie stracą wiarygodność w oczach pracodawcy. Kłamstwa najczęściej dotyczą doświadczenia zawodowego oraz znajomości języków obcych. Z tego względu rekruterzy niekiedy przeprowadzają testy kompetencji zawodowych oraz prowadzą rozmowy np. po angielsku. To najlepszy sposób na sprawdzenie kandydata.

5. Krytyka byłego pracodawcy
Jeżeli nie rozstałeś się z poprzednim szefem w przyjaznych stosunkach, to lepiej się tym nie chwal. Możesz zostać odebrany jako konfliktowy i roszczeniowy.

6. Brak informacji na temat potencjalnego pracodawcy
Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej w Żywcu? Jedną z podstawowych kwestii jest znajomość profilu działalności firmy, jej planów rozwoju, dokonań itp. Świadczy to o zaangażowaniu i poważnym podejściu.

Czego jeszcze nie wypada robić na rozmowie lub przed nią?

  • Nie pytaj na samym początku o wynagrodzenie i benefity. Czekaj aż rekruter rozpocznie sam ten temat.
  • Z pewnością nie powinniśmy palić papierosów przed rozmową. Poza tym warto zachować umiar przy stosowaniu perfum.
  • Zdejmij okulary przeciwsłoneczne i wyjmij słuchawki.
  • Nie zadawaj zbyt wielu pytań – to istotne, by nie zamęczyć rekrutera i poruszać same przemyślane tematy.

Jeden komentarz

  1. Informacje

    Trzeba mieć wytrwałość i wiarę we wlasne siły. Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz