Rodzaje systemów motywacyjnych
Pracodawcy, którym zależy na tym, aby pracownicy naprawdę angażowali się w wykonywanie powierzonych obowiązków, często wprowadzają systemy motywacyjne. Bodźcem motywującym mogą być oczywiście nagrody finansowe, premie czy podwyżki, ale coraz częściej w żywieckich firmach dominują świadczenia pozapłacowe. Do najpopularniejszych zaliczają się:
- zajęcia sportowo-rekreacyjne,
- pakiety ubezpieczeniowe (usługi medyczne, ubezpieczenie na życie lub emerytalne),
- lekcje języków obcych,
- finansowanie szkoleń lub kursów,
- bilety do kina lub teatru,
- bezpłatne posiłki,
- opłacenie czesnego,
- wyprawki dla dzieci,
- auto służbowe lub wynajem samochodu.
Dlaczego benefity opłacają się pracodawcom?
Świadczenia pozapłacowe stają się standardem. Jeśli jesteś pracodawcą i przewidujesz zapewnienie systemu motywacyjnego swoim pracownikom, to koniecznie wspomnij o tym w ofercie pracy. Osobom, które mają prywatne ubezpieczenie medyczne, z pewnością jest łatwiej utrzymać prawidłowy stan zdrowia, a pracodawca wie, że absencje w pracy generują duże koszty. Pracownicy, którzy stawiają się w biurze, mimo że są np. mocno przeziębieni, i tak nie będą pracować efektywnie.
Ponadto pracodawca, który dba o to, aby w jego firmie funkcjonował system motywacyjny, dobrze wie, że warto zapewniać pracownikom rozrywkę i możliwości ciekawego spędzania czasu z rodziną. Praca osoby, która potrafi porządnie wypocząć i dobrze wykorzystuje wolny czas, jest o wiele bardziej efektywna niż w przypadku przemęczonego pracownika, który codziennie robi nadgodziny.
Szef, który chce przyciągnąć najlepszych kandydatów do pracy w Żywcu, powinien pomyśleć o systemie motywacyjnym. Benefity nie są już domeną międzynarodowych korporacji, jak było jeszcze kilka lat temu, a powoli stają się normą także w małych i średnich przedsiębiorstwach. To, co pozostaje istotne przy wyborze świadczeń pozapieniężnych, to indywidualne podejście.
2 komentarze
odpowiedni system motywacyjny przyciąga do pracy dobrych kandydatów
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuję kanał RSS. Pozdrowienia 🙂