Żywiec to punkt na mapie Polski, który zdecydowanie warto odwiedzić. Niewielkich rozmiarów, urocze miasteczko położone w Kotlinie Żywieckiej, słynie z browarniczych nutek smakowych. Zwiedzanie miejsca nie zajmuje przesadnie dużo czasu, jednak z pewnością warto zatrzymać się tutaj na chwilę.
Przyjeżdżając do Żywca, pierwsze kroki warto skierować do muzeum browarnictwa, gdzie czeka na zwiedzających wyjątkowa, multimedialna ekspozycja. Przechadzając się po Parku Zamkowym, można natknąć się na pozostałości po lokalnych rodzinach, które niegdyś spędzały tu czas. Obszar Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego dodatkowo urozmaica walory turystyczne miejsca.
Muzeum Browaru w Żywcu pokazuje niezwykłą historię warzenia piwa. Prezentuje ekspozycje związane nie tylko z samą historią piwowarstwa, ale także reklamy i marketingu piwa. Ciekawostką jest, że dawni pracownicy browaru z czasów przedwojennych otrzymywali premię w piwie. Tygodniowa ekstra zapłata otrzymywana była na podstawie specjalnej waluty zakładowej, która wybijana była tylko i wyłącznie do tych celów.
Zaraz po muzeum bez wątpienia największą atrakcją jest Jezioro Żywieckie, nad którego brzegiem można fantastycznie wypocząć. Aby wybrać się do miasta, nie trzeba czekać na odpowiednią porę. Bez znaczenia jest tu sezon, bo zawsze jest co robić. Jeżeli jednak wiążemy swoją wycieczkę do Żywca z konkretnymi planami turystyki górskiej Beskidu Śląskiego, warto najpierw sprawdzić pogodę. Trasy górskie są odpowiednie zarówno do pieszych wędrówek, rowerowych wojaży oraz nieco ekstremalnych podbojów.
Będąc w Żywcu, koniecznie trzeba spróbować tradycyjnej kuchni lokalnej: prażuchy, czy kłoconek. Prażuchy to tłuczone ziemniaki z dodatkiem mąki, która tworzy z nich danie sklejone w całość. Kłoconki to po prostu ziemniaki zapiekane pod kwaśnym mlekiem. Dla większych tradycjonalistów polecane są placki ziemniaczane i wędzone żeberka z kapustą oraz ziemniaczanka.
Wybierając się na lokalną wycieczkę po zabytkach architektury w Żywcu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów zabudowy: Pałac Habsburgów, XVIII-wieczny park, Domek Chiński, Ratusz z XIX w., kamienna dzwonnica z XVIII wieku, późnogotycki kościół Narodzenia NMP (1 poł. XV w.,1515-1542), kościół pw. św. Marka Ewangelisty 1592 r., kościół pw.św. Floriana w Żywcu – Zabłociu, kościół Świętego Krzyża, neogotycki kościół cmentarny (1850-1856), figura św. Floriana.
W Żywcu odbywa się co roku Festiwal Kultury Beskidzkiej. Jest to najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie. Ci, którzy uwielbiają folklor lokalny, z pewnością przypadnie do gustu Festiwal Folkloru Górali Polskich.
2 komentarze
Fajnie, że są wyszukiwarki internetowe i takie portale w sieci jak Twój. Jest merytoryczny i lekko zabawny widać, że wkładasz wiele serca w każdy post. Dzięki!
Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…